jasno
PÁ 18.12.
-1/4°
zataženo
SO 19.12.
1/3°
zataženo
NE 20.12.
2/3°

Město České Budějovice

České Budějovice - Symbol Českých Budějovic - Černá věž, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Roku 1265 založil Přemysl Otakar II. v místě soutoku Vltavy s řekou Malší královské město, jež se v průběhu dalších staletí postupně proměnilo v největší a nejlidnatější sídlo jižních Čech. Město České Budějovice - dnes bezmála stotisícová jihočeská metropole (93 883 obyvatel) je správním, kulturním i dopravním centrem kraje. Najdeme zde řadu významných institucí, mj. Jihočeskou univerzitu, výzkumné ústavy Akademie věd České republiky, Jihočeskou vědeckou knihovnu, Jihočeské muzeum a mnohé další. Proslulá je zdejší průmyslová tradice - světového věhlasu dosáhlo zejména pivovarnictví, díky němuž jsou České Budějovice často nazývány městem piva. Dalším z jejich neodmyslitelných symbolů je Černá věž, stojící při jednom z rohů čtvercového náměstí. To je se svými rozměry 133 × 137 m největším u nás, stejně jako velkolepá Samsonova kašna v jeho středu.

Zámek Hluboká nad Vltavou, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Na turisty a výletníky čeká jak město samotné, tak i jeho půvabné okolí. Nedaleko leží takové architektonické a přírodní skvosty, jakými jsou Holašovice (UNESCO), novogotický zámek Hluboká či přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Poloha města v rovinaté krajině Českobudějovické pánve z něj činí ideální výchozí místo pro cykloturistická putování. Pro případ nepříznivého počasí je zde množství památek, muzeí, galerií a nesčetně stylových hospůdek a restaurací. V nich si (zvláště u sklenice zdejšího vyhlášeného ležáku) uvědomíte, že v Českých Budějovicích je opravdu hezky...

Existuje pověst, která objasňuje zajímavým způsobem vznik názvu města České Budějovice. Když se král Přemysl Otakar II. dozvěděl o narození syna, zvolal prý: „Bude jich více!“. Tato zpráva ho údajně zastihla právě v místě, kde později založil město, které spojením těchto jeho tří prorockých slov dostalo jméno. Podobná verze zase říká, že Otakarovo zvolání se týkalo nových domů a budov v právě založeném městě.


Magistrát města České Budějovice

nám. Přemysla Otakara II. č. 1, 2 e-mail: posta@c-budejovice.cz
370 92 České Budějovice www.c-budejovice.cz

Magistrát města České Budějovice

Základní údaje o městě České Budějovice

Katastrální výměra: 55,56 km²
Počet obyvatel: 93 620 (1.1.2012)
Zeměpisná šířka: 48° 58' 29" N
Zeměpisná délka: 14° 28' 29" E